Kobiety w kokpicie. Zapomniane bohaterki drugiej wojny światowej

Giles Whittell

 

Kobiety w kokpicie

Kobiety w kokpicie

Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1

tytuł oryginału:
Spitfire Women of World War II

tłumaczenie:
Łukasz Golowanow

premiera: 7 kwietnia 2014

ISBN: 978-83-936653-4-1
liczba stron: 400
oprawa: twarda

cena detaliczna: 59,99 zł

TYTUŁ NIEDOSTĘPNY

 

 

 


 
 
 

Nieopowiedziana dotąd historia bohaterskich lotniczek

 

Giles Whittell opisuje ciche bohaterki wojny stoczonej przez RAF z hitlerowską Luftwaffe. Choć w walkach brali udział jedynie mężczyźni, na zapleczu powietrznego frontu ogromną rolę odegrały lotniczki, które w szeregach Air Transport Auxiliary (ATA) dostarczały samoloty do baz i zakładów naprawczych. Była to praca niewdzięczna, wyczerpująca i często bardzo niebezpieczna, tymczasem wykonujące ją kobiety musiały stawiać czoła ostracyzmowi – znaczna część brytyjskiego społeczeństwa uważała bowiem, że pilotaż to zdecydowanie zajęcie nie dla pań.

Niektóre kobiety już przed wojną zasłynęły awanturniczymi eskapadami w stylu wiktoriańskich powieści przygodowych. Czytelnik pozna między innymi historię lotu Amy Johnson z Anglii do Australii czy mrożące krew w żyłach doniesienia prasy o zaginięciu Audrey Sale-Barker i Joan Page po awaryjnym lądowaniu w afrykańskim buszu.

W czasie wojny zły stan techniczny samolotów oraz nieobliczalne brytyjskie mgły sprawiały, że lotniczki ATA na co dzień igrały ze śmiercią – książka obfituje w relacje z katastrof i awaryjnych lądowań, nieraz zakończonych iście cudownym ocaleniem.

Autor przedstawia losy kobiet dobrze znanych miłośnikom lotnictwa (Jackie Cochran, Diana Barnato Walker, Pauline Gower), a także Polakom (Jadwiga Piłsudska, Stefania Wojtulanis, Anna Leska). Zbierając materiały do książki, Giles Whittell rozmawiał osobiście z wieloma spośród żyjących jeszcze lotniczek.

Ekscytująca. […] Prawdziwa książka przygodowa.

– The Times

Nareszcie te wspaniałe kobiety doczekały się należnego uznania.

– Sir Ranulph Fiennes

Pouczający i nieraz ogromnie wzruszający obraz odwagi i poświęcenia kobiet, które w pełni zasłużyły na to, by przejść do historii na równych zasadach ze swoimi słynnymi męskimi odpowiednikami.

– Literary Review

Książkę Gilesa Whittella czyta się jak postawioną na głowie powieść dla chłopców.

– Financial Times

Whittell odnalazł wciąż nieopowiedzianą historię z czasów wojny. Jej bohaterkami są kobiety inteligentne, eleganckie i odważne.

– Scotsman

 

Patroni medialni:

Mówią WiekiRadio Gdańsk

 
 
 
 
 
 

konflikty.plxiegarnia.pl

 
 
 
 
 

Współpraca:

Lotnicza Polska