Literatura faktu

Prócz zamorskich opowieści i wyróżnianej prestiżowymi nagrodami beletrystyki pragniemy zainteresować Państwa również serią wydawniczą „Wiatr historii”, stanowiącą zbiór literatury non-fiction przedstawiającej najważniejsze wydarzenia ostatniego stulecia z niespotykanej dotąd perspektywy. Pomysłodawcą serii i autorem przekładów jest Łukasz Golowanow, tłumacz literatury faktu, wielbiciel historii i lotnictwa.

Futbol w cieniu Holokaustu

Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1

Futbol w cieniu Holokaustu

Ajax, Holendrzy i wojna

Simon Kuper

Książka Simona Kupera omawia tragedię Holokaustu i jej późniejsze reperkusje z niespotykanej dotąd perspektywy – piłkarskiej. Najwybitniejszy holenderski klub piłkarski, AFC Ajax, od zawsze związany był z tamtejszą społecznością żydowską. Autor przedstawia więc zarówno wojenne losy Żydów działających w Ajaksie, jak i powojenne związki klubu z Żydami, a pośrednio także Izraela z Holandią. Wskazuje przy tym na zaskakujące powiązania: wielka (i jak wielu przyznaje, całkowicie irracjonalna) sympatia do Kraju Tulipanów panująca w Izraelu, uniemożliwienie arbitrowi z Izraela sędziowania finału Mistrzostw Świata 1978 ze względu na udział Holandii, współtworzenie potęgi „żydowskiego” Ajaksu przez ludzi, którzy wzbogacili się na kolaboracji z III Rzeszą, rzekoma żydowskość wybitnego piłkarza Johanna Cruijffa i wiele innych.

Więcej…

Kobiety w kokpicie - okładka

Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1

Kobiety w kokpicie

Zapomniane bohaterki drugiej wojny światowej

Giles Whittell

Giles Whittell opisuje ciche bohaterki wojny stoczonej przez RAF z hitlerowską Luftwaffe. Choć w walkach brali udział jedynie mężczyźni, na zapleczu powietrznego frontu ogromną rolę odegrały lotniczki, które w szeregach Air Transport Auxiliary (ATA) dostarczały samoloty do baz i zakładów naprawczych. Była to praca niewdzięczna, wyczerpująca i często bardzo niebezpieczna, tymczasem wykonujące ją kobiety musiały stawiać czoła ostracyzmowi – znaczna część brytyjskiego społeczeństwa uważała bowiem, że pilotaż to zdecydowanie zajęcie nie dla pań. Niektóre kobiety już przed wojną zasłynęły awanturniczymi eskapadami w stylu wiktoriańskich powieści przygodowych. Czytelnik pozna między innymi historię lotu Amy Johnson z Anglii do Australii czy mrożące krew w żyłach doniesienia prasy o zaginięciu Audrey Sale-Barker i Joan Page po awaryjnym lądowaniu w afrykańskim buszu.

Więcej…