Futbol w cieniu Holokaustu. Ajax, Holendrzy i wojna

Simon Kuper

 

Futbol w cieniu Holokaustu

Futbol w cieniu Holokaustu

Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1

tytuł oryginału:
Ajax, the Dutch, the War

tłumaczenie:
Łukasz Golowanow

premiera: 21 października 2013

ISBN: 978-83-936653-3-4
liczba stron: 352
oprawa: twarda

cena detaliczna: 49,99 zł

TYTUŁ NIEDOSTĘPNY

 

 

 


 
 
 

Nieznane fakty z historii europejskiego futbolu

Simon Kuper, brytyjski dziennikarz sportowy żydowskiego pochodzenia, omawia tragedię Holokaustu i jej późniejsze reperkusje z niespotykanej dotąd perspektywy – piłkarskiej. Najwybitniejszy holenderski klub piłkarski, AFC Ajax, od zawsze związany był z tamtejszą społecznością żydowską. Autor przedstawia więc zarówno wojenne losy Żydów działających w Ajaksie, jak i powojenne związki klubu z Żydami, a pośrednio także Izraela z Holandią. Wskazuje przy tym na zaskakujące powiązania: wielka (i jak wielu przyznaje, całkowicie irracjonalna) sympatia do Kraju Tulipanów panująca w Izraelu, uniemożliwienie arbitrowi z Izraela sędziowania finału Mistrzostw Świata 1978 ze względu na udział Holandii, współtworzenie potęgi „żydowskiego” Ajaksu przez ludzi, którzy wzbogacili się na kolaboracji z III Rzeszą, rzekoma żydowskość wybitnego piłkarza Johanna Cruijffa i wiele innych.

 

Historia klubu Ajax stanowi dla autora punkt wyjścia do rozważań na temat niezwykłych faktów z historii europejskiego futbolu. Czytelnik pozna między innymi odpowiedzi na następujące pytania: Dlaczego Ernest Wilimowski, jeden z najlepszych strzelców w historii reprezentacji Polski, został wymazany z pamięci polskiego futbolu? Jak zakończył się jedyny mecz niemieckiej reprezentacji, na który pofatygował się Hitler? Jak wyglądały angielskie rozgrywki ligowe w czasie wojny? Dlaczego angielska reprezentacja przed meczem w Berlinie w 1938 roku przyłączyła się do gospodarzy w nazistowskim pozdrowieniu? Czy w latach 70. Diego Maradona mógł rozpocząć karierę w lidze holenderskiej?

 

Tekst polskiego wydania został opatrzony przez Simona Kupera przedmową, w której autor odnosi się również do aktualnych problemów polskiego futbolu.

 

Kuper napisał czarującą książkę – nie tylko dla fanów futbolu czy znawców historii Żydów, ale dla wszystkich zainteresowanych nie tak znowu odległą przeszłością.

– Financial Times

Pełna pasji, poruszająca książka.

– Guardian

Jego dokonana świeżym okiem analiza […] ani na chwilę nie robi się nudna, jest bowiem zaludniona całą plejadą przedziwnych postaci.

– Daily Telegraph

Kuper pokazuje, że futbol można potraktować w sposób, który wzbogaca naszą perspektywę patrzenia na świat.

– The Spectator

Książka Kupera to objawienie. […] To niespodziewany tryumf; wzruszający i pouczający.

– Leeds Guide

 

Patroni medialni:

Tygodnik Powszechnykonflikty.plgoal.pl
 
lubimyczytac.plxiegarnia.pl