Dostatek

Michael Crummey

 

Dostatek

Dostatek

Przeczytaj darmowe fragmenty!
fragment 1
fragment 2

tytuł oryginału: Galore
tłumaczenie: Michał Alenowicz

premiera: 17 czerwca 2013

ISBN: 978-83-936653-0-3
liczba stron: 360
oprawa: miękka

cena detaliczna: 59,99 zł

KUP KSIĄŻKĘ
w naszym sklepie 33 zł

JESZCZE TANIEJ
W ZESTAWACH!

 

 

 


 
 
 

Nowe oblicze realizmu magicznego. Tam, gdzie Márquez spotyka się z Faulknerem.

W tej niezwykle bogatej powieści ojczysta wyspa Michaela Crummeya, nowofundlandzkiego poety i prozaika, jawi się jako kraina zawieszona między rzeczywistością a mitem. Nie kryjąc inspiracji twórczością Márqueza i wpisując swoją powieść w nurt realizmu magicznego, Crummey przedstawia prawie dwieście lat z życia mieszkańców dwóch osad rybackich.

Wybrzeża Nowej Fundlandii to w Dostatku zamknięty świat, targany nieustającymi konfliktami między zabobonem a religijną doktryną, ciemnotą a postępem, starotestamentowymi obsesjami a nadzieją i łagodnością. Świat, w którym rozpaczliwe łaknienie miłości i lepszego życia przekazywane jest z pokolenia na pokolenie niczym nieuleczalna choroba.

Rybacy próbują co roku wydrzeć nieprzyjaznej przyrodzie dość pożywienia, by przetrwać kolejną srogą zimę. Ich życie jest naznaczone nie tylko codziennym trudem, ale również niezwykłymi, niewytłumaczalnymi wydarzeniami. Akcja książki rozpoczyna się w momencie, gdy w brzuchu uwięzionego na płyciźnie wieloryba bohaterowie znajdują tajemniczego mężczyznę: bladego, niemego i cuchnącego rybą – ale żywego. Czy kojarzący się z biblijnym Jonaszem zagadkowy przybysz odmieni ich los?

Obejrzyj trailer książki:

Obejrzyj wideo-odpowiedzi Michaela Crummeya na pytania zadane przez polskich czytelników!
Filmy dostępne są TUTAJ.

Poniżej jeden z dziesięciu filmów:

 

Najważniejsze wyróżnienia, nagrody i nominacje

POLSKA:

  • Jedna z 25 książek roku 2013 wg „Gazety Wyborczej”
  • Jedna z 20 książek roku 2013 audycji „Z najwyższej półki” (Program 3 Polskiego Radia)

ŚWIAT:

  • Nagroda Commonwealth Writers’ Prize for Best Book 2010 (region: Kanada i Karaiby)
  • Nagroda Canadian Authors Association Literary Award fo Fiction 2010
  • Nominacja do International IMPAC Dublin Literary Award 2011

„Dostatek” to moje największe odkrycie i oczarowanie roku 2013. Saga obejmująca jakieś 200 lat z życia ubogich nowofundlandzkich osad rybackich na 355 stronach, co daje mniej niż dwie strony na rok – tempo zawrotne, a jednak podczas lektury czytelnik tego nie odczuwa.

– Ignacy Karpowicz, „Gazeta Wyborcza”

„Dostatek” to majstersztyk magicznego realizmu, a przy okazji doskonała groteska na różne ludzkie małości, które w takich warunkach zawsze nabierają karykaturalnych rozmiarów.

– Wojciech Lada, „wSieci”

Fragmentarycznie prowadzona, dygresyjna narracja wciąga i układa się w spójną całość, powieść kipi od emocji i odkłada się ją z żalem. Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości, czy można dziś napisać porządną sagę rodzinną, powinien sięgnąć po „Dostatek”.

– Krzysztof Cieślik, „Polityka”

Dostatek, najnowsza powieść Michaela Crummeya, to prawdziwe tour de force, […] plasujące autora w ścisłej czołówce kanadyjskich powieściopisarzy.

– Toronto Sun

Dzieło, które zaskakuje i oświeca. Crummey umacnia swoją pozycję najważniejszego głosu w literaturze Nowej Fundlandii. […] Dostatek to zwarta, kunsztowna i wciągająca opowieść, bogata w zawiłości ludzkich relacji.

– Quill & Quire

Postaci przedstawione w tej wielopokoleniowej fabule są srogie i nieobliczalne, podobnie jak dwulicowy ocean, któremu wydzierają swój chleb powszedni. Mieszkańcy Paradise Deep i sąsiadującego z nim Trzewia, skrzywieni niczym drzewa udręczone przez wiatr, tworzą przedziwny splot osobowości, przywodzący na myśl Kroniki Portowe Annie Proulx.

– Washington Post

Patroni medialni:

Monitor Magazinelubimyczytac.pl