Michael Crummey
Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1
tłumaczenie: Michał Alenowicz
premiera: 19 maja 2014
ISBN: 978-83-936653-5-8
liczba stron: 408
oprawa: miękka
cena detaliczna: 39,99 zł
(sklep w przebudowie)
w naszym sklepie 29 zł
Czy w miłości i nienawiści istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice?
Michael Crummey, autor rewelacyjnego Dostatku, powraca z kolejną powieścią rozgrywającą się na chłodnej Nowej Fundlandii. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości gorącą miłością, później natomiast rozdzielonych mocą nienawiści wsączającej się w ich życie na różnych płaszczyznach.
Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z kinem objazdowym po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną do katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John’s. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem…
Snując fascynującą historię wyklętej miłości, Crummey tka misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami, czyniąc zaś wydarzenia II wojny światowej na Pacyfiku jedną z osi fabuły, niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Czy można wywieść związek między złą myślą a wybuchem bomby atomowej w Nagasaki? Okazuje się, że tak.
Obejrzyj film nagrany przez Michaela Crummeya z okazji polskiej premiery Pobojowiska!
Inne filmy autora o Nowej Fundlandii i jego twórczości dostępne są TUTAJ.
Najważniejsze nagrody i nominacje:
- Książka roku wg Globe and Mail
- Nominacja do IMPAC Dublin Literary Award
- Nominacja do Rogers Writers’ Trust Fiction Prize
Złożona stylistycznie i moralnie, odsłaniająca bebechy życia – to powieść przeznaczona nie tyle do czytania, co do doświadczania. [...] Niejednoznaczność moralna oraz gęsto utkane sploty niewygodnych prawd i gorzkich, acz koniecznych, przebudzeń nadają Pobojowisku wiele z jego siły i głębi.
– The Vancouver Sun
Piękno Pobojowiska wypływa z najprostszej prawdy: miłość nie jest nieunikniona
– Toronto Star
Patroni medialni:
Śledź!