Pobojowisko

Michael Crummey

 

Pobojowisko

Pobojowisko

Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1

tytuł oryginału: The Wreckage
tłumaczenie: Michał Alenowicz

premiera: 19 maja 2014

ISBN: 978-83-936653-5-8
liczba stron: 408
oprawa: miękka

cena detaliczna: 39,99 zł

KUP KSIĄŻKĘ
w naszym sklepie 29 zł

JESZCZE TANIEJ
W ZESTAWACH!

 

 

 


 
 
 

Czy w miłości i nienawiści istnieją jakiekolwiek nieprzekraczalne granice?

Michael Crummey, autor rewelacyjnego Dostatku, powraca z kolejną powieścią rozgrywającą się na chłodnej Nowej Fundlandii. Tym razem śledzimy losy dwojga ludzi połączonych w młodości gorącą miłością, później natomiast rozdzielonych mocą nienawiści wsączającej się w ich życie na różnych płaszczyznach.

Nowa Fundlandia, rok 1940. Młody katolik Wish Furey zarabia na życie, podróżując z kinem objazdowym po północnym wybrzeżu wyspy. W Cove, jednej z protestanckich osad rybackich, chłopak zakochuje się z wzajemnością w Sadie Parsons, dziewczynie zdającej się nie przystawać do oczekiwań purytańskiego środowiska, w którym dorasta. Narastający konflikt między Wishem a rodziną Parsonsów – uprzedzoną do katolickiego zalotnika – ostatecznie sprawia, że chłopak ucieka z Cove jako złodziej i niedoszły morderca, zaś Sadie opuszcza rodzinną osadę, by odnaleźć ukochanego w stolicy wyspy, St. John’s. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak wiele lat przyjdzie jej czekać na kolejne spotkanie z Wishem…

Snując fascynującą historię wyklętej miłości, Crummey tka misterną sieć powiązań między pozornie nieistotnymi szczegółami, czyniąc zaś wydarzenia II wojny światowej na Pacyfiku jedną z osi fabuły, niezwykle przenikliwie zwraca uwagę na kwestię osobistej odpowiedzialności człowieka za otaczające go zło. Czy można wywieść związek między złą myślą a wybuchem bomby atomowej w Nagasaki? Okazuje się, że tak.

Obejrzyj film nagrany przez Michaela Crummeya z okazji polskiej premiery Pobojowiska!

 

Inne filmy autora o Nowej Fundlandii i jego twórczości dostępne są TUTAJ.

Najważniejsze nagrody i nominacje:

  • Książka roku wg Globe and Mail
  • Nominacja do IMPAC Dublin Literary Award
  • Nominacja do Rogers Writers’ Trust Fiction Prize

Złożona stylistycznie i moralnie, odsłaniająca bebechy życia – to powieść przeznaczona nie tyle do czytania, co do doświadczania. [...] Niejednoznaczność moralna oraz gęsto utkane sploty niewygodnych prawd i gorzkich, acz koniecznych, przebudzeń nadają Pobojowisku wiele z jego siły i głębi.

– The Vancouver Sun

Piękno Pobojowiska wypływa z najprostszej prawdy: miłość nie jest nieunikniona

– Toronto Star

Patroni medialni:

lubimyczytac.plxiegarnia.pl