Sweetland

Michael Crummey

 

Sweetland

Sweetland

Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1

tytuł oryginału: Sweetland
tłumaczenie: Michał Alenowicz

premiera: 11 maja 2015

ISBN: 978-83-936653-7-2
liczba stron: 384
oprawa: miękka

cena detaliczna: 59,99 zł

KUP KSIĄŻKĘ
w naszym sklepie 33 zł

JESZCZE TANIEJ
W ZESTAWACH!

 

 

 


 
 
 

Historia przekornej miłości człowieka do chłodnej i niegościnnej ziemi, na której się urodził

W najnowszej powieści Michaela Crummeya polscy czytelnicy znajdą wszystko to, za co pokochali jego twórczość. Autor genialnego Dostatku znowu odmalowuje pejzaż Nowej Fundlandii zaludniony przedziwnymi postaciami, które spotkać można wyłącznie na tamtejszych wybrzeżach – ludźmi twardymi i krnąbrnymi, pomimo nadejścia XXI wieku wciąż opisującymi świat w sobie tylko właściwy sposób.

Osadę Chance Cove na wysepce Sweetland zamieszkuje kilkadziesiąt osób, które z trudem wiążą koniec z końcem po zapaści nowofundlandzkiego rybołówstwa. Nic dziwnego, że złożona przez rząd propozycja sowitej rekompensaty za opuszczenie podupadającej mieściny na krańcu świata wywołuje wśród byłych rybaków ogromne poruszenie. Jedynym warunkiem jest jednomyślna zgoda wszystkich mieszkańców na przeprowadzkę. Plany sąsiadów krzyżuje Moses Sweetland, emerytowany latarnik uparcie sprzeciwiający się opuszczeniu ukochanej wyspy. Gdy zbliża się termin ostatecznej decyzji, narastająca niechęć mieszkańców Chance Cove daje Sweetlandowi podstawy do obaw o własne życie. Splot konfliktów, tragedii oraz wciąż żywych bolesnych wspomnień popchnie go do szalonego postanowienia, w wyniku którego świadomie skaże się na nieodwołalną izolację…

Sweetland to poruszająca, kameralna powieść o schyłku dawnego świata oraz powolnym zaniku małych, odosobnionych społeczności, niemających racji bytu z dala od skrawka ziemi, na którym się zawiązały. To misternie skonstruowane dzieło o autodestrukcyjnej przekorze oraz zawziętej walce człowieka z nieubłaganymi prawami stanowionymi przez społeczeństwo i naturę. To wreszcie subtelna przypowieść o samotności ekstrapolowanej daleko poza granice absurdu.

Michael Crummey opowiada o książce specjalnie dla polskich czytelników!

 

Inne filmy autora o jego twórczości i Nowej Fundlandii dostępne są TUTAJ.

Sweetland to rzecz niezwykłej urody, jedna z najznakomitszych powieści, na jakie natkniemy się w tym roku. Jak każda wybitna książka (a więc jak każda z powieści Crummeya), pokazuje, że przeszłość zawsze będzie z nami, a współczesne wydarzenia to historia wcielona i wprawiona w ruch.

– The Vancouver Sun

Pozorna prostota stylu – podobnie jak prostota głównego bohatera i jego otoczenia – kryje w sobie pierwotną moc.

– Globe and Mail

Powieść nominowana do Governor General’s Literary Award, jednej z najważniejszych kanadyjskich nagród literackich!

Patroni medialni:

lubimyczytac.plxiegarnia.pl
 
 
 
 
 
 
Monitor Magazinegloskultury.pl