Anglicy na pokładzie

Matthew Kneale

 

Anglicy na pokładzie

Anglicy na pokładzie

Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1

tytuł oryg.: English Passengers

Przekład zbiorowy pod redakcją Krzysztofa Filipa Rudolfa
i Michała Alenowicza

premiera: 30 września 2014

ISBN: 978-83-936653-6-5
liczba stron: 528
oprawa: miękka

cena detaliczna: 49,99 zł

KUP KSIĄŻKĘ
W naszym sklepie 29 zł

JESZCZE TANIEJ
W ZESTAWACH!

 

 

 


 
 
 

Niezwykła powieść o wyprawie morskiej z Anglii na Tasmanię
– opowiedziana przez 21 narratorów, przełożona przez 21 tłumaczy!

Rok 1857. Natchniony pastor Geoffrey Wilson postanawia udowodnić, że biblijny ogród Eden znajduje się na Tasmanii. Kaznodzieja staje na czele ekspedycji, w której towarzyszy mu botanik Timothy Renshaw – młody utracjusz, wysłany przez rodziców na wyprawę, aby „poznał życie” – oraz chirurg Thomas Potter, zawzięcie badający „typy ludzkie” i opracowujący pseudoantropologiczne, rasistowskie teorie. Angielscy dżentelmeni czarterują statek, nie zdając sobie sprawy, że jego załogę stanowią przemytnicy z Wyspy Man uciekający przed londyńskimi celnikami, a ładownie pełne są tytoniu i francuskiej brandy.

Komiczna zbieranina dziwaków wyrusza na drugi koniec świata, nie spodziewając się, że to, co zastanie na Tasmanii, niewiele ma wspólnego z rajem – wyspa usiana jest bowiem koloniami karnymi, a angielscy osadnicy okazują miejscowej ludności niezrozumienie i pogardę, przemocą narzucając jej europejskie standardy życia.

Swobodnie bawiąc się konwencją dziewiętnastowiecznych powieści marynistycznych, Kneale tworzy niezwykle bogatą, wciągającą i momentami komiczną fabułę, a zarazem przekonująco przedstawia tragiczny los rdzennej ludności Tasmanii. Autor dopuszcza do głosu aż dwudziestu jeden narratorów (w tym tasmańskiego Aborygena czy na wpół obłąkanego doktora Pottera), wspaniale różnicując styl, podkreślając konflikty między bohaterami i kulturami oraz pokazując, jak nierzadko ograniczeni jesteśmy w naszym postrzeganiu świata.

W porozumieniu z autorem wydawnictwo Wiatr od Morza zrealizowało bezprecedensowe przedsięwzięcie translatorskie – tekst każdego z narratorów został przełożony przez innego tłumacza!

Obejrzyj film nagrany przez Matthew Kneale’a z okazji polskiej premiery Anglików na pokładzie!

 

Poznaj narratorów i tłumaczy Anglików na pokładzie!

Kliknij nazwisko, aby zobaczyć dokładny opis.

Najważniejsze nagrody i nominacje:

  • Nagroda Whitbread Book of the Year 2000
  • Nominacja do Nagrody Bookera

Niewielu współczesnych pisarzy ma dość wyobraźni i kondycji, by stworzyć podobną powieść

– Daily Telegraph

Patroni medialni:

lubimyczytac.plxiegarnia.pl