P.T. Windrush

tłum. Katarzyna Kręglewska

Parę słów o tłumaczce: Katarzyna Kręglewska (ur. 1 grudnia 1985 r. w Gdańsku) – absolwentka filologii polskiej, specjalność: wiedza o teatrze. Na studia polonistyczne skierowało ją nieposkromione zamiłowanie do literatury oraz (powiedzmy to sobie otwarcie) dość karkołomne postanowienie, by dowiedzieć się o tejże wszystkiego. Obecnie pracuje w Katedrze Kultury i Sztuki UG, gdzie prowadzi Pracownię Dokumentacji Teatru oraz zajmuje się edukacją (zarówno swoją, jak i cudzą). Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół szeroko pojętej literatury autobiograficznej. Ostatnio są to jednak przede wszystkim polskie pamiętniki teatralne, bowiem pracuje nad rozprawą doktorską poświęconą wspomnieniom ludzi teatru.

Katarzyna Kręglewska

Katarzyna Kręglewska„Został on znaleziony przez wiejskiego oberżystę na brzegu, poniżej mrocznych, kruszejących klifów ‒ tak charakterystycznych dla tej części Wight. Był niemal śmiertelnie wychudzony, prawie pozbawiony ciała. Wyglądał jak niedoszły topielec. Sposób, w jaki się tam znalazł, pozostaje zagadką szeroko dyskutowaną w Chale po dziś dzień. W pobliżu znajdowało się sporo desek, mogących stanowić pozostałości po łodzi wiosłowej, brakowało jednak na nich jakichkolwiek oznaczeń. Tymczasem pożałowania godny nieszczęśnik sam nie mógł udzielić żadnych wyjaśnień ‒ będąc pozbawionym rozumu, nie potrafił nawet przypomnieć sobie własnego imienia. Czy była to jego cecha wrodzona, czy też konsekwencja jakiegoś dojmującego doświadczenia na oceanie ‒ wedle niektórych, uległszy pragnieniu, próbował je zaspokoić, pijąc słoną wodę ‒ to niewątpliwie na zawsze pozostanie zagadką”
- P.T. Windrush, Cuda wyspy Wight

Tłumaczka o narratorze: Łudzę się, że z bohaterem tłumaczonego fragmentu (poza, nieco naciąganym, wątkiem geologicznym) łączy mnie niewiele. No dobrze, oboje mamy tendencję do walki z rozlicznymi demonami, choć nad ich wyszczególnieniem – z różnych względów – spuśćmy zasłonę milczenia.

Powrót na stronę książki

 

KUP KSIĄŻKĘ
cena detaliczna: 49,99 zł
W naszym sklepie tylko 29 zł!