George Mackay Brown (1921–1996), wybitny szkocki poeta, dramatopisarz i prozaik, który na Orkadach spędził większość życia. Dorastał w biedzie; od młodości cierpiał na gruźlicę. Ze względu na chorobę nie brał udziału w II wojnie światowej. W latach 50. podczas studiów na Uniwersytecie Edynburskim Brown należał do słynnego środowiska szkockich poetów z Milne’s Bar przy Rose Street w Edynburgu. Tam poznał Stellę Cartwright, „muzę szkockich poetów”, z którą był krótko zaręczony. Później – aż do jej śmierci w 1985 roku – prowadził z nią bogatą korespondencję. Pierwszy tomik poezji wydał na Orkadach w 1954 roku. W ciągu życia naznaczonego cierpieniem i dobrowolnym „wycofaniem ze świata” napisał kilkanaście tomików wierszy, dziewięć zbiorów opowiadań i pięć powieści – nie licząc dramatów, utworów dla dzieci i bogatego dorobku dziennikarskiego. Twórczość prozatorska Mackaya Browna wyróżniała się z jednej strony „baśniowością” i sposobem snucia fabuły przywodzącym na myśl legendę czy sagę, a z drugiej – rzadko spotykaną głębią duchową, myślą filozoficzną i odwagą intelektualną autora, który – w latach 60. nawróciwszy się na katolicyzm – nie bał się przedstawiać człowieka jako istoty duchowej. Zmarł w Stromness w 1996 roku w wieku 74 lat.
Przeczytaj darmowy fragment!
fragment 1
Winlandia
George Mackay Brown
Powieść, którą czyta się jak północną sagę
– życiowa wędrówka wikinga z XI-wiecznych Orkadów
Urodzony na Orkadach Ranald Sigmundson, zmuszony przez ojca do udziału w rejsie kupieckim na Grenlandię, po drodze ucieka i przyłącza się do płynącej na zachód załogi Leifa Erikssona. Jest to początek niezwykłej przygody – Ranaldowi przyjdzie nie tylko odkryć wraz z nowym kapitanem nieznany kontynent na zachodzie, Winlandię (dziś zwaną Ameryką Północną), lecz również gościć na dworze króla Norwegii Olafa czy wziąć udział w bitwie pod Clontarf w Irlandii. Gdy wreszcie Ranald postanawia założyć na Orkadach rodzinę, rozpoczyna się nowa, wewnętrzna podróż. Jednak czy w targanym przez spiski, podstępy i zabójstwa świecie ludzi północy Ranald będzie w stanie spokojnie uprawiać ziemię i nie zbrukać sobie rąk krwią?
Nad oceanem czasu
George Mackay Brown
Wybitna powieść z Orkadów – szkockiego archipelagu obmywanego przez ocean czasu
Powieść Nad oceanem czasu to przebogaty – po części baśniowy, po części realistyczny – obraz życia na dalekich północnych wyspach. Czerpiąc pełnymi garściami z dziejów oraz folkloru rodzinnego archipelagu, wybitny szkocki poeta, dramatopisarz i prozaik George Mackay Brown stworzył literackie arcydzieło, stanowiące zarówno przepojony liryzmem portret Orkadów, jak i uniwersalną opowieść o ludzkim życiu – naszych pragnieniach i rozczarowaniach, miłości i pracy, beztroskiej młodości i nieuchronnym przemijaniu – a przede wszystkim o naszej potrzebie dzielenia „legend i pieśni”…
Śledź!